Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Wartość pieniądza w obecnych czasach

9 października 2014
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 0.0/5 (głosów: 0)

Wartość pieniądza w obecnych czasachKażdy pieniądz, niezależnie od tego czy mówimy o złotówkach, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich czy japońskich jenach ma ścisłe określoną wartość.

Kurs waluty określa cenę danej waluty wyrażoną w innej walucie, na przykład kurs euro określa cenę euro w złotych polskich. Wartość pieniądza podlega mniejszym lub większym zmianom w czasie. Kiedy sytuacja gospodarcza na świecie jest stabilna, zmiany te są stosunkowo niewielkie i odbywają się powoli. Jednak kryzysy i załamania mogą dramatycznie wpływać na wartość pieniądza – zmienia się ona wówczas z dnia na dzień w sposób nieprzewidywalny dla inwestorów. Wartość pieniędzy określają kursy walut. Aktualny kurs waluty ma znaczenie przede wszystkim dla przedsiębiorców zajmujących się działalnością importową i eksportową, a także dla inwestorów zamierzającym inwestować na rynkach walutowych. Ma również ogromny wpływ na sytuację kredytobiorców, którzy wzięli kredyty w walutach obcych. Dla nich kurs euro czy franka bezpośrednio przekłada się na wysokość comiesięcznej raty kredytu.

Czynniki wpływające na fluktuacje kursów walut

Na wahania kursów walutowych wpływa wiele czynników, zarówno makroekonomicznych, jak i mikroekonomicznych. Czynniki makroekonomiczne to przede wszystkim inflacja, mierzona jako tempo wzrostu cen. Jednym z pierwszych sygnałów nadchodzącej inflacji jest wskaźnik PPI, opisujący zmiany cen produktów produkcyjnych. Kiedy w Polsce ceny rosną szybciej niż w innych krajach, dochodzi do zwiększonej podaży krajowej waluty, a w efekcie do deprecjacji złotego.

Wśród czynników mikroekonomicznych wpływających na kurs waluty należny wymienić koszty związane z utratą możliwości nabywania dóbr, ryzyko wynikające z posiadania i inwestowania środków pieniężnych oraz aktualne tendencje wśród inwestorów dotyczące konsumpcji w danym czasie. Na kurs waluty wpływa także wysokość realnych stóp procentowych, poziom bezrobocia i sytuacja gospodarcza partnerów danego kraju.

Na wartość waluty mają wpływ także wskaźnik PKB czyli Produkt Krajowy Brutto. Jest on wyrażonym w jednostkach pieniężnych dochodem wytworzonym w danym kraju przez jego obywateli i inne osoby pracujące na jego obszarze. Kiedy PKB wzrasta, wzrasta również produkcja i stan gospodarki się poprawia. Napływ zagranicznego kapitału przekłada się na wzrost popytu na daną walutę i wzrost jej kursu.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *