Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Przewalutowanie kredytu hipotecznego

14 kwietnia 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 1.7/5 (głosów: 3)

Przewalutowanie kredytu hipotecznegoKiedy decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego jest to zazwyczaj kredyt na kilka, a nawet na kilkadziesiąt lat. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza sytuacja życiowa w przeciągu tego czasu, a oczywiste jest to, ze każdemu zależy na jak największej oszczędności pieniędzy. Czym jest przewalutowanie kredytu hipotecznego i czy ta operacja się opłaca? Przewalutowanie kredytu hipotecznego to po prostu przeliczenie go na inną walutę. Często banki oferują kredyty przykładowo we frankach szwajcarskich.

Przy przewalutowaniu można zmienić natomiast walutę spłacanego kredytu, przykładowo z franków na złotówki. Do brania kredytów w innej walucie niż złoty zachęcają niskie stopy procentowe. W każdym kraju są one inne i oczywiście od nich zależy wysokość spłacanych rat. Przewalutowanie kredytu z jednej strony jest ryzykowne, ponieważ jak wiadomo, notowania walut zmieniają się praktycznie z każdym dniem, jednak z drugiej strony powoduje to jednocześnie możliwość dużych zysków. Jeżeli zdecydujemy się na przewalutowanie kredytu hipotecznego musimy pogodzić się z tym, że za taką operacje należy zapłacić prowizję, która wynosi około 1% kwoty całego kredytu.

Zmiana waluty kredytu następuje po kursie spłaty, a spłata zadłużenia po kursie sprzedaży. Różnicę pokrywa klient. Oczywiście są sytuację, kiedy przewalutowanie się opłaca, przykładowo po dużym osłabieniu danej waluty. Decydując się na te zmianę trzeba przede wszystkim rozważyć, która waluta będzie najbardziej dla nas opłacalna, warto jest w tym celu śledzić dokładnie kursy walut.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Przewalutowanie kredytu hipotecznego, 1.7 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *