Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Oszczędzanie – niezastąpiona i cenna umiejętność

10 kwietnia 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 1.7/5 (głosów: 3)

Oszczędzanie - niezastąpiona i cenna umiejętnośćJeszcze dwadzieścia kilka lat temu uczono dzieci od najmłodszych lat poszanowania pieniędzy. Tłumaczono, że wydawanie ich na rzeczy zbędne, będące tylko chwilową zachcianką, jest nie tylko nierozsądne, ale wręcz negatywne. Popularna była wtedy tak zwana szkolna kasa oszczędności, do której każdy uczeń mógł wpłacać drobne pieniądze, otrzymane na przykład od rodziców. Później, kiedy uzbierała się jakaś konkretna suma, można było ją wypłacić i przeznaczyć na wymarzoną zabawkę albo na wycieczkę klasową. Oszczędzanie było czymś naturalnym.

Dzisiaj ten pomysł wraca w odświeżonej formie, choć w propozycji tego samego banku, który kiedyś trzymał nad nim pieczę. W ciągu ostatnich kilkunastu lat, kiedy Polska zachłysnęła się wolnym rynkiem, oszczędzanie przestało być na jakiś czas takie niezbędne. Niestety obecnie znów stało się wymogiem, choć ludzie już sami wcześniej zdali sobie sprawę, że życie chwilą w nawet niedalekiej przyszłości może odbić się czkawką. Przesadą byłoby stwierdzenie, że wszyscy muszą kilka razy oglądać każdą złotówkę przed wydaniem. Przecież nadal nie brakuje w naszym społeczeństwie osób dobrze sytuowanych, które mają zgoła inne problemy na głowie.

Jednak łatwo zauważyć wzrost zainteresowania różnymi formami oszczędzania, coraz częściej sięgamy po lokaty, obligacje, chętniej niż kiedyś zakładamy konta oszczędnościowe. Warto także zastanowić się nad zaoszczędzeniem dodatkowej gotówki przeznaczonej na emeryturę, gdyż może okazać się, że pomoc ze strony państwa będzie niewystarczająca.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Oszczędzanie - niezastąpiona i cenna umiejętność, 1.7 out of 5 based on 3 ratings

1 Comment
30 sierpnia 2013 at 10:48

Jeżeli chodzi o oszczędności to często korzystam z różnego rodzaju bezpłatnych wydarzeń kulturalnych, bezpłatnych koncertów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *