Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Lokaty strukturyzowane

18 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 2.0/5 (głosów: 2)

Lokaty strukturyzowaneLokaty strukturyzowane to całkiem innowacyjny produkt. Jest to połączenie bezpiecznej inwestycji z ryzykownym zdobywaniem finansów. Klienci mają szansę korzystać z bezpiecznych obligacji oraz inwestycji w surowce, akcje giełdowe, kupowanie opcji. Jest to o tyle dobre połączenie, że zawsze część pieniędzy można uratować i dobrze zainwestować. Lokaty tego rodzaju są dostępne na czas 3, maksymalnie 4 lat. Niektóre można zakupić na całe 2 lata. Po zakończeniu lokaty eksperci kalkulują stopę zysku. Jeśli inwestycja nie przyniesie oczekiwanych zysków, wówczas klienci otrzymują jedynie gwarantowaną sumę. Może to być na przykład 100 procent wpłaconego kapitału, co oznacza stratę, bo traci potencjalne zyski. Dlatego należy bardzo dokładnie przemyśleć zakup tego rodzaju lokat.

Jeśli klienci są zachowawczy i nie mają zamiaru starać się o lokatę tego rodzaju, lecz kupić bezpieczniejsze instrumenty finansowe, to taka możliwość jest jak najbardziej dostępna,. Niektóre banki oferują zaledwie zwrot 80 lub 90 procent zainwestowanych w lokatę strukturyzowaną pieniędzy i to już jest dla klienta spory uszczerbek bek. Jednak chętni na zakup lokat strukturyzowanych w Polsce są. Tylko w 2011 roku kupiono tego rodzaju lokat na ponad 10 miliardów złotych. Ryzyko spore, ale zarobić także można całkiem nieźle. Lokaty strukturyzowane nie są dla laików. Osoby potrafiące ryzykować mają szansę nieźle zarobić na takich lokatach, dlatego ekspertom lub znawcom lokaty polecamy. Najpierw jednak, zanim kupimy lokaty, analizować powinniśmy szansę na zysk i zorientować się jakie opłaty dodatkowe taką lokatę obciążają. Nie ma sensu kupować produkt całkiem nam obcy, bo w ten sposób zwiększymy ryzyko kiepskiego zakupu. Dlatego kupno lokaty strukturyzowanej niesie ze sobą ryzyko, ale daje także szansę na zarobki.

Jeśli umiesz kalkulować, to kupuj koniecznie to, co dla Ciebie jest najlepsze. Tego rodzaju lokaty ma w portfelu ofert co najmniej kilka banków, między innymi Expander oraz Noble Bank. Warto przyjrzeć się wszystkim ofertom, bo różnią się one między sobą w dość znaczący sposób. Ostrożny i rozważny inwestor nie lokuje wszystkich pieniędzy w lokatę strukturyzowaną. Dba o własne pieniądze i dlatego w taką lokatę inwestuje zaledwie część posiadanych przez siebie środków. Jednak ryzykanci potrafią całe oszczędności zaangażować w lokaty strukturyzowane. Nie jest to rozważne postępowanie, a ryzyko straty 10-20 procent oszczędności jest całkiem spore. Podsumowując, wszystkim kredytobiorcom zalecamy rozwagę w zaciąganiu zobowiązań i nie polecamy zbyt ryzykownych inwestycji. Rozwaga może uchronić każdego przed komplikacjami.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Lokaty strukturyzowane, 2.0 out of 5 based on 2 ratings

1 Comment
13 września 2013 at 19:55

Zastanawiam się, kiedy jest najlepszy czas na inwestowanie w lokaty strukturyzowane. Obecnie nie najlepiej się sprawują, a klienci tracą swój kapitał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *