Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Lokaty bankowe, najprostsza metoda oszczędzania

3 kwietnia 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 2.5/5 (głosów: 2)

Lokaty bankowe, najprostsza metoda oszczędzaniaKażdy ma swój ulubiony albo po prostu sprawdzony sposób oszczędzania. Jeden woli starą, dobrą skarbonkę, jeszcze inny próbuje swoich sił na giełdzie albo szuka zysku, inwestując w nieruchomości. Wszystkie te sposoby są obarczone jednak wadami, które mogą doprowadzić nawet do strat. Co można zrobić, by pieniądze dawały pewny, stały i niemal całkowicie bezpieczny przychód? Otóż najprościej wybrać lokaty bankowe. Większość z nich, zwłaszcza te proponowane przez renomowane banki o stabilnej pozycji na rynku, oferuje oprocentowanie przynajmniej odrobinę powyżej inflacji.

Każda, nawet dziesiąta część procentu jest już naszym czystym zyskiem. Warto jednak, jak w każdej sprawie związanej z finansami, naprawdę dobrze zaznajomić się z umową, bo niekiedy można wybrać produkt nieodpowiadający naszym potrzebom. Niektóre lokaty bankowe z dużym oprocentowaniem uniemożliwiają podjęcie gotówki przez cały okres trwania umowy, w przeciwnym razie klient traci wszystko to, co pieniądze zarobiły – otrzyma tylko sumę, którą sam wpłacił. Jeżeli komuś taka opcja nie odpowiada, może zdecydować się na przykład na dużo elastyczniejsze konto oszczędnościowe.

Bank zaoferuje też ciekawsze oprocentowanie, kiedy wpłacane kwoty będą wysokie lub gdy przekroczą pewien określony próg (może to być już nawet pięćdziesiąt tysięcy złotych). W takiej sytuacji warto zdecydować się na bank posiadający wysokie gwarancje skarbu państwa, ponieważ jest to dodatkowe zabezpieczenie naszych oszczędności. Aktualna lista takich placówek znajduje się na stronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Lokaty bankowe, najprostsza metoda oszczędzania, 2.5 out of 5 based on 2 ratings

«

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *