Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Wysokość i rola prowizji maklerskich

12 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 5)

Wysokość i rola prowizji maklerskichProwizje maklerskie to rodzaj opłat pobieranych na rynku giełdowym. Są one rodzajem zapłaty za usługi które wykonuje makler. Jest ich spora ilość ponieważ dzięki temu klient może swobodnie inwestować i do tego mieć stały dostęp do rachunku. Ilość prowizji zawsze określa tabela która powinna być pokazana klientowi podczas podpisywania umowy. Na każdy instrument finansowy są inne prowizje ponieważ są to inne stawki i rodzaje depozytów. To co wyraźnie widać to to że prowizje maklerskie są w ilościach procentowych. Im większy wkład finansowy w dane instrumenty tym trzeba się liczyć z większymi prowizjami. Korzyścią są również widełki które pokazują że na niektóre z nich jest maksymalna i minimalna prowizja. Oznacza to dla klienta tyle że jeśli zacznie poważnie inwestować na giełdzie to przy większych wkładach finansowych bardziej mu się to wszystko opłaci.

Prowizje maklerskie pobierane są głównie za obsługę danego rachunku pod kątem zakupowym i sprzedażowym. To oznacza że klient wskazuje co i w jakiej ilości chce kupić na giełdzie a makler to wykonuje za pośrednictwem platformy giełdowej. Wszystko odbywa się w ciągu chwili i to także jest zaleta. Czasami mogą się zdarzyć dodatkowe prowizje które również mogą być opłacane przez klienta. Często są to prowizje za przetrzymanie pozycji na dłużej niż ustalano lub na noc. Takie możliwości istnieją głównie na rynkach zagranicznych oraz walutowych. Najwięcej opłat może sięgać inwestorów początkujących, natomiast w miarę większego zaangażowania opłaty są niższe. Stali klienci jak również bardziej aktywni mają zniżki, a także inne udogodnienia prowizyjne które są dostosowane optymalnie do rodzaju inwestowania.

Zaletą jest również to, że bez względu na to ile prowizji się zapłaci, można je odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym. Zakładając rachunek giełdowy warto wpłacić więcej od razu, ponieważ już przy zakupie instrumentu są one automatycznie odciągane. Wszystko widać na platformie gdzie do przejrzenia jest stan konta klienta. Średnia ilość prowizji wynosi około czterech dziesiętnych procenta i ta skala ma swoje inne parametry. Prowizje czasami sprawiają że inwestorzy rezygnują ze zleceń ponieważ zabiera im to pieniądze z rachunku. Jednak jeśli potraktuje się giełdę jako biznes to jest to rodzaj obowiązkowego kosztu który powoduje że warto włożyć w niego swoje oszczędności. Prowizje liczone są na każdym rynku, zarówno akcyjnym, obligacyjnym, pochodnym czy walutowym. Te sumy dają również możliwość lepszej obsługi przez maklera i coraz to nowocześniejszych platform do inwestowania.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Wysokość i rola prowizji maklerskich, 3.0 out of 5 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *