Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Papiery wartościowe dłużne źródłem zysku – fundusz dłużny

31 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 4.0/5 (głosów: 1)

Papiery wartościowe dłużne źródłem zysku - fundusz dłużnyFundusz inwestycyjny dotyczy akcji, obligacji, papierów wartościowych, instrumentów finansowych i instrumentów pochodnych. Okazuje się, że również dłużne papiery wartościowe mogą być źródłem zysku dla inwestorów. Weksle, czeki, obligacje, listy zastawne opiewające na wierzytelność to tylko niektóre cele funduszu mieszanego. Można wyróżnić dwa jego rodzaje: fundusz papierów skarbowych oraz fundusz papierów korporacyjnych. Fundusz dłużny jest uważany za bezpieczną formę inwestowania. Nie jest to też działanie agresywne. Zawartość portfela przeznacza się głównie na obligacje Skarbu Państwa i bony skarbowe, nie na akcje. Dlatego korzystają z niego inwestorzy, którzy boja się ryzyka i niekorzystnych zmian na rynku. Jedyny mankament: wydłużony czas oczekiwania na zyski, około 2 i 3 lat. Krótszy czas skutkowałby słabym zyskiem, stopą zwrotu a nawet stratami.

Dłużne papiery wartościowe powinny mieć 66% udziału w aktywach funduszu. Ofertę funduszy dłużnych papierów wartościowych i korporacyjnych można znaleźć w większości towarzystw i banków. Jest to dobra alternatywa, by uzyskać kapitał. Dłużne papiery wartościowe dzielą się na ze względu na osobę, która zaciąga dług na: papiery Skarbu Państwa: obligacje Skarbu Państwa oraz bony skarbowe (nazwa papierów skarbowych pochodzi od Skarbu Państwa, dług zaciągnięty u obywateli). Kolejny rodzaj to papiery samorządu terytorialnego (gminy i miasta), czyli obligacje komunalne. I trzeci rodzaj papierów wartościowych to takie, które są emitowane przez przedsiębiorstwa oraz papiery komercyjne ( prywatne firmy zaciągają dług u nabywców swoich papierów).

Ze względu na termin wykupu dłużnych papierów wartościowych wyróżnia się bony, których termin wykupu trwa do roku (czyli tak zwane papiery komercyjne) oraz obligacje, których termin wykupu wynosi powyżej roku. Fundusz dłużny ma w swojej typologii fundusze obligacji zagranicznych. Mogą one przyjmować różne postaci prawne. Reasumuje się, że tego typu fundusze przynoszą wiele korzyści. Po pierwsze: jest ogromny wybór różnych rodzajów funduszy zagranicznych, które inwestują w wiele akcji i instrumentów finansowych. Po drugie: przeznaczając zawartość portfela, inwestor nie jest zobowiązany do określenia czasu trwania inwestycji, może zmieniać i wycofywać ulokowane środki bez ponoszenia konsekwencji i strat. Po trzecie: inwestor może korzystać z pomocy światowych specjalistów w dziedzinie funduszy inwestycyjnych. W Polsce od 2004 roku można zakładać fundusze zagraniczne, są one szeroko polecane przez banki.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Papiery wartościowe dłużne źródłem zysku - fundusz dłużny, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *