Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Co nieco o parasolach i o funduszach

27 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 5.0/5 (głosów: 1)

Co nieco o parasolach i o funduszachParasole zazwyczaj kojarzą nam się z niepogodą, z chlupiącym deszczem, lub z mżawką. Mają za zadanie chronić nas przed tym, co spada z nieba. A jak mogą być powiązane z funduszami, co wspólnego mają te – zazwyczaj cienkie – przedmioty z naszymi finansami? Poprzez coś, co określamy jako fundusz parasolowy. Co to w ogóle jest? I czy służy do tego samego, co przedmiot chroniący nas przed deszczem? W zasadzie tak. Fundusz ten bowiem, to nic innego, jak kilka funduszy razem. A co to znaczy konkretniej? Istnieje wtedy jeden fundusz inwestycyjny, tak zwany główny, a jego częściami są fundusze zwane subfunduszami. Każdy z nich jest wymieniony w tak zwany prospekcie informacyjnym, gdzie znajdziemy wszystkie informacje na temat zarówno funduszy głównego, jak i jego subfunduszy.

Do tego każdy z subfunduszy posiada osobny portfel i jest całkowicie rozliczany osobno, co znaczy, że nawet, jeśli stracimy na jednym z nich, a zarobimy w drugim, zapłacimy nie więcej podatku, jak tylko należność z różnicy między naszym zyskiem, a stratą. Jeśli nie zastosowalibyśmy funduszu parasolowego, musielibyśmy zapłacić podatek o całej zyskownej inwestycji, a nie tylko od samej różnicy. Co więcej, jeśli zmieniliśmy nasze zdanie i chcemy przenieść nasze fundusze z jego subfunduszy do drugiego, nie musimy płacić za to ani grosza podatku, robimy to po prostu całkowicie za darmo. Jeśli jednak rezygnujemy z całej inwestycji i funduszu, a zabieramy tylko to, co udało nam się zarobić podczas uczestnictwa w tymże funduszu, musimy niestety zapłacić podatek od wzbogacenia się, ustalany osobno dla każdej inwestycji.

Jest oczywiście wiele możliwości obniżenia tej sumy i zapłacenia dużo mniejszej kwoty podatku, ale o tym, jak duża ona będzie i jak wiele będziemy musieli zapłacić, pomoże na, najlepiej ustalić specjalny radca prawny, lub też ktoś, kto doskonale zna się na sprawach finansowych. Zdarza się też, że tą osobą jesteśmy my sami, co zdecydowanie pozwoli nam zaoszczędzić na wydatkach związanych czy to ze skomunikowaniem się z taką osobą, czy też z dojazdem do niej. Pamiętać należy jedynie, że proces obliczania podatku w przypadku funduszu parasolowego jest nieco skomplikowany i trzeba wykonać każde obliczenie po kilka razy tak, aby nie narobić sobie potem trudności w Urzędzie Skarbowym. Jest to jednak inwestycja warta zachodu, bowiem – jak zostało tu już przedstawione – nie tylko chroni nas przed zapłaceniem zbyt dużego podatku, ale umożliwia też większość ruchomość naszych pieniędzy i przenoszenie ich z jednej inwestycji w drugą w razie niepowodzenia jednej z nich.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Co nieco o parasolach i o funduszach, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *