Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Jak rosnąć stabilnie i spokojnie, czyli fundusze stabilnego wzrostu

29 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 1)

Jak rosnąć stabilnie i spokojnie, czyli fundusze stabilnego wzrostuKażdy z nas lubi oszczędzać pieniądze – o ile oczywiście pozwala mu na to jego sytuacja finansowa. Co jedna uczynić, jeśli nie chcemy po prostu składować pieniędzy na koncie, ale pomnażać je w sposób nieco szybszy – co nie znaczy jedna, że bezpieczniejszy? Najlepiej po prostu zainwestować je w jakiś fundusz. Istnieje wiele rodzajów funduszy, ale jednym z bardziej bezpiecznych jest tak zwany fundusz stabilnego wzrostu. Na czym on polega? Jest to nie tylko inwestycja w jakieś aktywa, ale również i w to, co wydaje się najbezpieczniejsze na rynku, a są to między innymi papiery wierzycielskie, czy też na przykład obligacje, lub tak zwane bony skarbowe. W skład funduszu stabilnego wzrostu wchodzą również akcje giełdowe różnych firm, a to, jak wiadomo, często jest przyczyną utraty naszych pieniędzy, dlatego jakby równoważnią dla tego rodzaju ryzyka są właśnie brane w tym funduszu pod uwagę akcje i obligacje państwowe.

Papiery dłużne stanowią tu jednak dużo większą ilość i zazwyczaj waha się to pomiędzy 50%, a 60% całej wartości i liczebności tego rodzaju funduszu. Jak wiadomo, obligacje to specjalne papiery wartościowe emitowane w celu stwierdzenia, iż osoba, która je emituje, jest dłużnikiem tego, który te obligacje kupił. Jednakże posiadacz aplikacji nie posiada żadnego prawa do niczego – poza, oczywiście, poświadczeniem, że dane pieniądze pożyczył. W przypadku akcji jest inaczej, dłużnik jest współwłaścicielem danej rzeczy, firmy, czy też na przykład ma prawo głosu podczas uczestnictwa w ta zwanym walnych zgromadzeniach, czyli miejscach, gdzie decyduje się o przyszłości na przykład danej spółki.

Jeśli chodzi o bony skarbowe, to są one kolejnym gatunkiem papieru wartościowego, tym razem wydaje je Skarb Państwa, a osoba, która go posiada – jeden, lub więcej – jest wierzycielem państwa na kwotę dziesięciu tysięcy złotych polskich – w przypadku naszego kraju – i terminem emisji takiego bonu jest liczba między jednym, a pięćdziesięcioma dwoma tygodniami, zazwyczaj jest to trzynaście i pięćdziesiąt dwa tygodnie. W Polsce emituje je Ministerstwo Finansów, a wydaje je sam Narodowy Bank Polski. Jak więc widać, zabezpieczenie takich bonów skarbowych jest duże i właśnie na tym polega większe bezpieczeństwo opisywanego przez nas funduszu. Takich funduszy jest oczywiście więcej, niż jeden, praktycznie każdy bank może zaoferować swoim klientom taki fundusz, o ile oczywiście posiada na to odpowiednie środki zabezpieczające. Inną nazwą omawianego przez nas funduszu są tak zwane fundusze zrównoważonego wzrostu.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Jak rosnąć stabilnie i spokojnie, czyli fundusze stabilnego wzrostu, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *