Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Fundusze rynku pieniężnego

17 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 1.8/5 (głosów: 4)

Fundusze  rynku pieniężnegoFundusze  rynku pieniężnego to grupa funduszy inwestycyjnych które trzymają i pomnażają swój kapitał korzystając z bezpiecznych i płynnych instrumentów finansowych, a więc o krótkim terminie zapadalności (nie dłuższy niż rok). Do takich instrumentów należą przede wszystkim certyfikaty depozytowe, bony skarbowe i komercyjne, obligacje rządowe, czy papiery dłużne związane z agencjami rządowymi. Pomnażanie kapitału jest tu powolne, ale stałe, przy udziale minimalnego ryzyka. Są to więc fundusze bezpieczne tak samo jak lokaty bankowe i ze względu na swoją specyfikę często do nich porównywane. W tych funduszach nie ma też wahań cen, ale zysk z nich jest mniejszy niż w przypadku innych funduszy. Stopa zwrotu oscyluje w okolicach 4-5% w skali roku. Zdarzają się też fundusze z wynikami powyżej, jak i poniżej średniej.

Lepsze wyniki są powiązane z inwestycjami w instrumenty o nieco większym ryzyku, co oznacza, że dla takich funduszy ryzyko pojawiania się niewielkich spadków jest zwiększone. Ryzyko związane z funduszami pieniężnymi jest takie, że jeśli zdarzy się spadek, to choć na ogół jest on krótkoterminowy, może okazać się dotkliwy, ale tylko w momencie gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze. Choć fundusze rynku pieniężnego przynoszą niewielkie zyski, warto w nie inwestować, zwłaszcza w czasie bessy. Niewielkie zyski są w końcu lepsze niż zupełny ich brak. Jeśli postanowisz ulokować pieniądze w funduszu pieniężnym, warto byś regularnie analizował, jaką stopę zwrotu jesteś w stanie osiągnąć. Warto pamiętać o tym, że jeśli fundusz pieniężny inwestuje swoje pieniądze w narodowej walucie, to większe niż standardowe wzrosty oznaczają na ogół obecność aktywów o wyższej stopie zwrotu (a zarazem ryzyku) w portfelu.

Zostało wspomniane podobieństwo funduszy pieniężnych do lokat bankowych. Należy jednak zaznaczyć, że ich przewagę nad lokatami stanowi większa płynność: jednostki funduszu można umorzyć w dowolnym momencie bez utraty wypracowanych zysków. Natomiast z lokat bankowych nie można zrezygnować w dowolnym czasie bez straty choćby części odsetek. Dokonując wyboru między funduszem pieniężnym a lokatą bankową trzeba wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Warto porównać stopę zwrotu lokaty ze średnią stopą z funduszy pieniężnych. Jeśli lokata oferuje większy procent, jest lepszym wyborem. Pojawia się też problem, gdzie zainwestować. Funduszy pieniężnych jest bowiem wiele. Aktualne notowania funduszy, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji,  znajdziemy na specjalistycznych stronach internetowych, takich jak np. Fundusze24.pl.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Fundusze rynku pieniężnego, 1.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *