Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Fundusze obligacji

15 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 8)

Fundusze obligacjiFundusze obligacji zajmują się inwestowaniem poprzez zakup określonych papierów wartościowych. Obiektem zainteresowania tych podmiotów mogą być zarówno obligacje skarbowe oraz te emitowane przez władze lokalnych samorządów. Poza nimi pod pojęciem obligacji rozumiane są również te papiery wartościowe, które zdecydowały się wypuścić przedsiębiorstwa. Obligacje można dzielić także ze względu na pozostały do wykupienia czas, oprocentowanie czy chociażby wartość. Poszczególne fundusze decydują się na zakup różnych obligacji. Choć powszechnie uważa się, że obligacje są bezpieczniejszym sposobem inwestowania, to wszystko zależy od ich rodzaju, a przede wszystkim od wypuszczającego je podmiotu. W przypadku tego rodzaju papierów wartościowych można mówić o różnym ryzyku. Za najbezpieczniejsze uznawane są te wydawane przez władze państwowe.

Nie brakuje jednak chętnych na bardziej odważne zakupy obligacji. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, że im większe ryzyko, tym większa jest również szansa na spektakularny sukces. Generalnie rzecz ujmując zakup obligacji, podobnie jak wszystkie inne formy inwestowania, ma swoje zalety i wady. Do pierwszej kategorii z pewnością można zaliczyć bezpieczeństwo inwestycyjne konkretnych grup obligacji. Jednocześnie ich zakup nie musi wiązać się z jednoznacznym zyskiem, gdyż wszystko zależy od takich czynników jak stopa procentowa, utrzymanie wartości obligacji czy ich potencjalna płynność. O obligacjach znacznego ryzyka można mówić wówczas, gdy pod uwagę brane są papiery wartościowe niewielkich podmiotów, niemających ugruntowanej pozycji. Fundusze obligacji nie obawiają się jednak inwestowania w takiej formie.

Wręcz przeciwnie, często podejmują się zakupu średnio- i długoterminowych papierów wartościowych i wychodzą na tym zwycięsko. Inwestowanie w obligacje nadal jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zarządzania pieniędzmi. W trendzie tym nie ma niczego dziwnego, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę różnice w bezpieczeństwie poszczególnych form inwestycyjnych. W przypadku przeznaczania swoich środków na zakup obligacji trzeba liczyć się z koniecznością wykazania się cierpliwością. Pod tym względem można dostrzec podobieństwo chociażby z rynkiem akcji. Ostatnie miesiące pokazują jednak, że to obligacje wysuwają się na czoło inwestycyjnego wyścigu. Mimo wszystko nie można traktować ich jako czarnego konia, ponieważ ich znaczenie jest widoczne i dostrzegane od dawna. Wiele osób, które podjęły decyzję o nabyciu obligacji w ostatnich latach, raczej nie może z tego powodu narzekać.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Fundusze obligacji, 3.0 out of 5 based on 8 ratings

1 Comment
Tomek
18 lipca 2013 at 09:16

Bardzo dobry artykuł. Kto kiedyś kupował obligacje to to potwierdzi. Spokojnie i bezstresowo można dzięki nim zarobić kilka złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *