Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Fundusze inwestycyjne – odkupienie jednostek

22 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 4.0/5 (głosów: 1)

Fundusze inwestycyjne - odkupienie jednostekOdkupienie jednostek to dobry pomysł. Jednostki odkupują TFI. Nie robią tego od razu, natychmiast, lecz dwuetapowo. Pierwszy etap to otrzymanie przez fundusz informacji o zleceniu złożonym przez klienta i przetworzenie takiej informacji. Drugi etap polega na przesłaniu funduszy na konto klienta. Taka operacja nie trwa dłużej niż 2-4 dni. Jest to całkiem sprawnie i rutynowo realizowana operacja. Każdy klient ma prawo złożyć zlecenie odkupienia jednostek. Fundusz inwestycyjny zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa, a klienci mają również prawo do kupienia oraz zbycia jednostek. Zazwyczaj fundusz zbywa oraz odkupuje jednostki raz w tygodniu. Może pobierać opłaty, które nazywane są opłatami manipulacyjnymi, ale tylko wtedy, gdy statut funduszu zawiera tego rodzaju zapis.

Zbywanie jednostek podlega podatkowi VAT. Jest to zryczałtowany podatek noszący miano podatku Belki. Zatem klient musi pamiętać o konieczności zapłacenia takiego rodzaju podatku. Na nim bowiem spoczywa obowiązek rozliczania się z fiskusem z wszystkich przychodów. Klient ma prawo sprzedać wszystkie posiadane jednostki funduszu, ale może także zbyć część takich jednostek. Jest to jego majątek i on, czyli klient, decyduje o tym ile takich jednostek sprzedaje. Ma do tego całkowite prawo. Kiepsko sytuacja wygląda, gdy właściciel jednostek umrze i zostaną one przekazane spadkobiercom. Naczelny Sąd Administracyjny wydał bowiem wyrok zgodnie z którym podstawę opodatkownia zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi wypłacona spadkobiercy uczestnika funduszu kwota odkupienia jednostki uczestnictwa bez pomniejszenia o wydatki na jej nabycie poniesione przez spadkodawcę.

Tak dokładnie brzmi wyrok sądu. Oznacza to, że podatek płacić należy od całego przychodu, a nie od zysku. Oznacza to również, że spadkobierca zapłaci podatek nawet wówczas, gdy w sensie ekonomicznym odnotowana została strata na takich akcjach. Wyrok to trudny dla przyjęcia przez spadkobierców. Mogą jedynie wstrzymać się ze zbyciem akcji i poczekać aż sytuacja ulegnie zmianie. Podsumowując, i zakup, i zlecenie odkupienia jednostek to poważne decyzje ekonomiczne. Nie należy podejmować ich pod wpływem impulsu, emocji czy naśladowania kogoś, kto takie jednostki zakupił. Zalecamy ostrożność w zakupie, chłodne kalkulacje w zbywaniu jednostek oraz dużą ostrożność.Poza tym należy koniecznie pamiętać o zapłaceniu podatku od transakcji zbycia jednostek. Fiskus na pewno upomni się o taki podatek, dlatego pamiętajcie Państwo o tym obowiązku koniecznie.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Fundusze inwestycyjne - odkupienie jednostek, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *