Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Fundusze akcji

14 lipca 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.5/5 (głosów: 8)

Fundusze akcjiFundusze akcji kuszą zyskiem. Decydując się na zainwestowanie w nie pieniędzy, można mieć nadzieję na spory zarobek. Jak zwykle nie ma jednak nic za darmo. Owszem, w sprzyjających warunkach istnieje szansa na zarobienie niemałych pieniędzy, jednak w momencie podejmowania decyzji trzeba mieć na uwadze również wysoki poziom ryzyka. Każdy fundusz charakteryzuje się specyficznym profilem, który określa główne instrumenty inwestycyjne oraz bezpośrednio z nimi związane szanse osiągnięcia zysku. Fundusze akcji jak sama nazwa wskazuje inwestują przede wszystkim w akcje spółek, notowanych na giełdach oraz w prawa do tych akcji. Oprócz nich pieniądze są często przeznaczane na pozyskanie papierów wartościowych, w tym między innymi obligacji. Przeważającą częścią inwestycji tego rodzaju funduszy pozostają jednak akcje, stanowiące co najmniej pięćdziesiąt procent zawartości portfela inwestycyjnego.

Może się zdarzyć, że fundusz wszystkie swoje środki przeznacza na zakup akcji. Fakt ten stanowi jednocześnie jeden z największych plusów oraz potężny minus powierzania im pieniędzy. Wpływ na tę rozbieżność mają przede wszystkim duże wahania charakteryzujące rynek giełdowy. Sprzyjające zmiany na giełdzie prowadzą do mnożenia włożonych zasobów. Jednak tendencja odwrotna może bardzo nadszarpnąć nerwy inwestorów. Ekonomiści radzą zatem by fundusze akcyjne brali pod uwagę przede wszystkim ci, którym nie zależy na szybkim zysku. Inwestowanie za pośrednictwem tych podmiotów wymaga bowiem cierpliwości i to takiej, która potrwa przynajmniej pół dekady. Inwestorzy, którzy skłonni są poczekać i mają takie możliwości, mogą skorzystać z oferty jednego z funduszy inwestycyjnych. Czas działa tu bowiem zdecydowanie na korzyść bezpieczeństwa portfela inwestycyjnego.

Przynajmniej w kwestii minimalizowania ryzyka. Jeżeli już mowa o podejmowaniu odważnych decyzji, to jedną z nich jest powierzanie swoich pieniędzy tak zwanym funduszom agresywnym. Charakteryzują się one bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym z uwagi na fakt, że swoje środki przeznaczają na papiery wartościowe o największych wahaniach wartości. Z tego względu inwestycja ta może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale także sporą stratą. W przypadku funduszy agresywnych cierpliwość inwestorów musi być podwójna. Oczywiście fundusz akcji nie musi oznaczać podejmowania tak dużego ryzyka. Wszystko zależy od polityki, przyjmowanej przez konkretny podmiot. Wśród funduszy akcji można znaleźć te o bardziej zachowawczym podejściu do inwestowania, jak również takie, które nie obawiają się otwierać na nowe możliwości.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Fundusze akcji, 3.5 out of 5 based on 8 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *