Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Dla kogo są fundusze inwestycyjne zamknięte

1 sierpnia 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 3.0/5 (głosów: 2)

Dla kogo są fundusze inwestycyjne zamknięteChcąc zainwestować pieniądze w jakikolwiek fundusz inwestycyjny, należy brać pod uwagę generalnie te same ogólne kryteria, takie jak – kapitał, jaki chcemy zainwestować, okres trwania naszej inwestycji, renomę i opinię na temat danego funduszu, jaką maksymalną stratę dopuszczamy. Jednak poszczególne rodzaje funduszy inwestycyjnych ze względu na swoją charakterystykę wymagają pewnego specjalnego podejścia, specyficznych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainwestowaniu. Takim funduszem jest między innymi fundusz inwestycyjny zamknięty (fiz). Cechą, która od razu rzuca się w oczy i może budzić lęk, jest ograniczona, „zamknięta” liczba certyfikatów inwestycyjnych. Od czasu do czasu Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zarządzające danym funduszem, może emitować kolejną serię certyfikatów, jednak poza tym ich liczba jest zawsze stała. Lęk ten nie jest bezzasadny, bowiem z góry ustalona liczba certyfikatów oznacza, że posiadacz takich jednostek uczestnictwa nie może ich umorzyć.

Ponosi zatem pewne ryzyko na wypadek, gdyby wartość funduszu spadła na koniec okresu inwestycyjnego w porównaniu z jego początkiem. Oczywiście istnieje możliwość sprzedania posiadanych udziałów innemu inwestorowi, jednakże trzeba liczyć się z tym, że przecież nie zawsze uda się znaleźć chętnego nabywcę. Z drugiej strony ograniczona liczba certyfikatów powoduje, że taki fundusz nie jest narażony na zmiany wartości inwestowanego kapitału, tak jak to ma miejsce w funduszach otwartych, gdzie poszczególne jednostki uczestnictwa mogą być umarzane lub mogą powstawać nowe, kiedy przystępują do niego nowi inwestorzy. To powoduje, że fundusz zamknięty może przynieść potencjalnie o wiele większy zysk niż fundusz otwarty. Jak widać, po raz kolejny można się przekonać, że bardziej ryzykowna inwestycja przynosi większe zyski.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy jasno powiedzieć dla kogo inwestowanie w fundusze inwestycyjne zamknięte jest przeznaczone. Odpowiedź jest oczywista, że na pewno nie dla wszystkich. Aby zainwestować swoje środki w fiz, trzeba mieć dosyć duże doświadczenie i znać rynki finansowe nie tylko z widzenia. Trzeba posiadać dosyć solidną wiedzę i doświadczenie przede wszystkim po to, aby móc samemu dobrze oszacować na ile ryzykowne jest zasubskrybowanie uczestnictwa w danym funduszu zamkniętym i czy możemy się zgodzić na takie ryzyko. Przy funduszach otwartych oczywiście też nie wypada być całkowitym nowicjuszem, jednak mniej doświadczeni inwestorzy mogą sobie jeszcze jakoś poradzić, kiedy im się nie powodzi. Mogą umorzyć swoje jednostki uczestnictwa, natomiast ich sprzedanie jest o wiele łatwiejsze niż przy funduszach zamkniętych.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Dla kogo są fundusze inwestycyjne zamknięte, 3.0 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *