Oszczędzanie i Inwestowanie
Naucz się oszczędzać i inwestować
Show MenuHide Menu

Czy istnieją w pełni bezpieczne fundusze inwestycyjne

2 sierpnia 2013
VN:F [1.9.22_1171]

Oceń artykuł:

Łączna ocena: 4.0/5 (głosów: 1)

Czy istnieją w pełni bezpieczne fundusze inwestycyjneOstatnie siedem lat to okres, delikatnie mówiąc, mało chlubny dla funduszy inwestycyjnych. Wielu potencjalnych klientów, chcących zainwestować swoje oszczędności, wolało jednak unikać wiązania się z towarzystwami funduszy inwestycyjnych. W ostatnim czasie co prawda nastąpił pewien wzrost zainteresowania tą formą inwestowania. Każdy, kto jest zainteresowany inwestowaniem w fundusze, powinien rzecz jasna posiadać pewną zasadniczą wiedzę na temat tych instrumentów i powinien przede wszystkim znać odpowiedź na pytanie: czy jest jakiś fundusz, na którym na pewno nie stracę? Odpowiedź brzmi niestety – nie. Fundusze można co najwyżej dzielić na mniej lub bardziej ryzykowne. Do tych mniej ryzykownych zalicza się – przynajmniej według opinii jego autorów – tak zwany fundusz aktywnej alokacji. Jest on oferowany przez różne instytucje finansowe w Polsce.

Jak sugeruje nazwa, istotą jego działania jest dynamiczna zmiana prowadzonych przez fundusz inwestycji. Poszczególne składniki portfela inwestycyjnego zmieniają się w zależności od koniunktury na rynkach. Co ciekawe, również udział w akcjach giełdowych może być bardzo różny, w niektórych funduszach może mieć nawet rozpiętość od 0 do 100 proc. Ta specyficzna cecha funduszy aktywnej alokacji – zmienność portfela – generalnie niesie ze sobą dwa pozytywne aspekty. Po pierwsze, jest to maksymalne wykorzystanie zmiennych trendów na rynkach na korzyść inwestorów i zwiększenie ich zysku w porównaniu do opłacalności funduszy innego typu. Po drugie, w przypadku spadków straty tak samo powinny być relatywnie niższe i mniej dotkliwe niż w funduszach o stałym portfelu. Należy pamiętać również o tym, że na duże możliwości w zmienianiu portfela ma też wpływ inwestowanie na rynkach zagranicznych, nie tylko polskim, jakkolwiek cecha ta występuje też przy innych funduszach. Aby wybrać spośród wielu ofert, należy poznać różnice pomiędzy poszczególnymi funduszami aktywnej alokacji.

Każdy z nich ma ustalony plan, w którym jest określony limit inwestycyjny. Jak już wspomniano, są fundusze, w których poziom uczestnictwa w akcjach waha się od 0 do 100 proc. Są jednak również takie fundusze, gdzie ten zakres jest ustalony inaczej, na przykład na poziomie 30 – 80 proc. Może to mieć znaczenie w sytuacji, kiedy giełda znajduje się od dłuższego czasu w kryzysie i boimy się zbyt dużych nakładów na akcje. Poza tym wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że wyniki poszczególnych tego rodzaju funduszy są bardzo różne, zarówno wtedy, kiedy przynoszą straty, jak i wtedy, kiedy przynoszą zysk. Zatem przed wyborem właściwego funduszu warto również prześledzić ich wyniki i zapoznać się z różnymi opiniami ekspertów co do prognoz na przyszłość.

Czytaj też:


Polecane artykuły:

Czy istnieją w pełni bezpieczne fundusze inwestycyjne, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *